Št. Lie 27th, 2024

Šiuolaikinio gyvenimo šurmulyje, kai vietoj subalansuoto maisto dažnai vartojamas greitas maistas, o dėl profesinių reikalavimų asmeninė sveikata gali būti nustumta į antrą planą, dažnai pamirštama svarbi mūsų sveikatos sudedamoji dalis – vitaminai širdžiai ir kraujagyslėms. Gerai žinoma, kad vitaminai ir mineralai yra labai svarbūs bendrai savijautai, tačiau ne visi žino, koks svarbus jų vaidmuo širdies sveikatai. Konkrečiai tam tikrų vitaminų trūkumas gali labai padidinti riziką susirgti širdies ligomis – pagrindine mirties priežastimi pasaulyje.

Širdies ligų supratimas

Širdies ligos apima įvairias širdies ir kraujagyslių ligas, įskaitant, be kita ko, vainikinių arterijų ligą, širdies priepuolius ir stazinį širdies nepakankamumą. Šias ligas gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant genetiką, gyvenimo būdą ir, svarbiausia, mitybą. Su mityba susiję veiksniai dažnai susiję su per dideliu nesveiko maisto vartojimu, tačiau jie taip pat gali būti susiję su nepakankamu pagrindinių maistinių medžiagų, įskaitant vitaminus, vartojimu.

Širdies sveikatai svarbūs vitaminai

Keletas vitaminų, įskaitant vitaminus B, C, D, E ir K, yra svarbiausi širdies sveikatai. Kiekvienas iš jų atlieka unikalų vaidmenį širdies ir kraujagyslių funkcijai ir sveikatai:

  • Vitaminas B (B1, B2, B6, B12 ir folio rūgštis): B grupės vitaminai tiesiogiai veikia širdies sveikatą, nes mažina homocisteino – junginio, kurio padidėjęs kiekis siejamas su padidėjusia širdies ligų rizika, – kiekį. B grupės vitaminų trūkumas gali padidinti homocisteino kiekį ir taip padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
  • Vitaminas D: jis  dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, nes jis gaminasi odoje veikiant saulės spinduliams. Jis padeda reguliuoti kalcio ir fosfatų kiekį organizme – maistinių medžiagų, kurios būtinos sveikiems kaulams, dantims ir raumenims. Vitamino D trūkumas siejamas su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų rizika, nes jis būtinas kraujospūdžiui reguliuoti ir širdies raumens veiklai.
  • Vitaminas C:žinomas dėl savo imunitetą stiprinančio poveikio, taip pat atlieka labai svarbų vaidmenį širdies ligų prevencijoje. Jis padeda gaminti kolageną, kuris būtinas arterijų sienelėms, ir yra stiprus antioksidantas, apsaugantis nuo laisvųjų radikalų daromos žalos.
  • Vitaminas E: šis vitaminas yra stiprus antioksidantas, padedantis apsaugoti organizmo ląsteles nuo pažeidimų. Vitaminas E ypač svarbus vyresnio amžiaus žmonėms, nes padeda kovoti su oksidaciniu stresu ir uždegimu širdies audiniuose.
  • Vitaminas K: padeda gaminti baltymus, reikalingus sveikiems kaulams ir audiniams bei kraujo krešėjimui. Naujausi tyrimai parodė, kad vitaminas K gali padėti išvengti arterijų kalkėjimo, vieno iš širdies ligų rizikos veiksnių.

Nežinojimo rizika

Deja, daugelis žmonių nežino apie vitaminų trūkumą ir galimas jo pasekmes. Įprasti vitaminų trūkumo požymiai gali būti tokie nežymūs kaip nuovargis, plaukų slinkimas ir dirglumas arba tokie sunkūs kaip nereguliarus širdies plakimas, raumenų silpnumas ir dusulys. Į šiuos simptomus dažnai nekreipiama dėmesio arba jie neteisingai priskiriami kitoms sveikatos problemoms, todėl į pagrindinį vitaminų trūkumą nekreipiama dėmesio.

Gyvenimo būdas ir mitybos įpročiai

Vitamino trūkumo riziką, taigi ir širdies ligų riziką, galima gerokai sumažinti sąmoningai renkantis mitybą. Maisto produktai, kuriuose gausu B grupės vitaminų, yra neskaldyti grūdai, mėsa, kiaušiniai ir pieno produktai. Citrusiniai vaisiai, pomidorai ir bulvės yra puikūs vitamino C šaltiniai, o vitamino D galima gauti iš praturtintų maisto produktų ir žuvų taukų. Riešutai, sėklos ir žalios lapinės daržovės yra geri vitamino E šaltiniai, o vitamino K gausu kopūstuose, špinatuose ir brokoliuose.

Tačiau vien žinoti, kokius maisto produktus reikia valgyti, nepakanka, jei gyvenimo būdas nepadeda reguliariai vartoti šių maistingųjų medžiagų turtingų produktų. Dėl įtempto gyvenimo būdo valgiai gali būti praleidžiami arba keičiami greito maisto produktais, kurie turi daug kalorijų, bet mažai maistinės vertės. Be to, su amžiumi mažėja organizmo gebėjimas pasisavinti vitaminus, o tam tikri vaistai taip pat gali sumažinti vitaminų kiekį, taip apsunkindami sveikatą mitybą.

Stebėsena ir profesionalios rekomendacijos

Atsižvelgiant į subtilius vitaminų trūkumo požymius ir sunkias ilgalaikio jų trūkumo pasekmes, labai svarbu reguliariai stebėti vitaminų kiekį. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali pasiūlyti rekomendacijas, remdamiesi individualiais sveikatos profiliais ir gyvenimo būdu. Jie gali rekomenduoti keisti mitybą, koreguoti gyvenimo būdą ar net vartoti vitaminų papildus.

Labai svarbu, kad asmenys imtųsi aktyvių veiksmų, siekdami suprasti savo mitybos poreikius, kurie yra platesnių širdies sveikatos strategijų dalis. Labai svarbu reguliariai tikrintis sveikatą, laikytis subalansuotos mitybos ir rinktis pagrįstą gyvenimo būdą. Širdies ligoms ir toliau grėsmingai atimant gyvybes, nereikėtų nuvertinti paprastų vitaminų svarbos. Užuot laukę, kol pasireikš simptomai, prevencinis požiūris į širdies sveikatą gali išgelbėti gyvybę.

Žengiant į priekį, akivaizdu, kad rizika yra didelė, tačiau sprendimai, nors ir reikalaujantys disciplinos ir įpročių keitimo, yra gana paprasti. Priimdami sąmoningus sprendimus, galimas širdies ligų aukas galime nukreipti į saugesnius krantus, vedami mitybos sąmoningumo švyturio.

Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt