An. Kov 5th, 2024

Be kitų dalykų, finansinis raštingumas reiškia ir pagrindinių paskolos terminų supratimą. Žinodami ir suprasdami pagrindinius paskolų terminus, vartotojai gali priimti geresnius ir labiau pagrįstus finansinius sprendimus. Tai ypač svarbu kreipiantis dėl paskolos internetu, kuomet aptarnavimo specialistas negali tiesiogiai pakonsultuoti ir atsakyti į opiausius klausimus.

Kas yra paskola?

Paskola yra sandoris, kuomet viena pusė (paskolos davėjas), perleidžia sutartą pinigų sumą kitai pusei (paskolos gavėjui) ir tikisi pinigų grąžinimo su palūkanomis pagal sudarytos paskolos sutarties sąlygas. Lietuvoje daugiausiai išduodamos paskolos internetu, kurių sutarčių gaires numato atitinkami dokumentai (pvz. Vartojimo kredito įstatymas).

Tačiau yra ir kitų paskolų rūšių. Kai kurių iš jų negalima gauti naudojantis tik internetu, o jų reglamentavimą numato kiti teisės aktai. Kiekviena iš šių paskolų rūšių yra skirta skirtingiems finansiniams poreikiams tenkinti. Štai populiariausios iš jų:

 • Vartojimo paskolos;
 • Paskolos automobiliams;
 • Refinansavimo paskolos;
 • Lizingas (susietasis vartojimo kreditas);
 • Būsto paskolos;
 • Paskolos studentams;
 • Paskolos su turto įkeitimu;
 • Verslo paskolos.

Kiekvienu atveju konkrečios paskolos sąlygos gali skirtis. Todėl prieš imant paskolą svarbu suprasti pagrindinias jos sąvokas, kad būtų galima tinkamai interpretuoti jos sąlygas. Taip pat svarbu palyginti paskolų sąlygas. Tai išskirtinai svarbu imant vartojimo kreditą, nes dėl didelės sąlygų variacijos rinkoje, egzistuoja dideli skirtumai tarp tokių kreditų įkainių.

Pagrindinės paskolos sąvokos

Nors kiekvienos rūšies paskola turi specifinių terminų, yra keletas bendrų terminų, su kuriais greičiausiai susidursite bet kurioje paskolos sutartyje.

 • Paskolos suma. Paskolos suma reiškia pradinę pasiskolintą pinigų sumą.
 • Palūkanos. Palūkanos iš esmės yra pinigų skolinimosi kaina. Per palūkanas skolintojai gauna pelno iš paskolų teikimo. Jos skaičiuojamos nuo negrąžintos paskolos sumos.
 • Metinė palūkanų norma (MPN). Metinė palūkanų norma nurodo paskolos kainą procentais per metus.
 • BVKKMN. Bendra vartojimo kredito kainos metinė norma nurodo tikslesnę paskolos kainą, nes į jos skaičiavimą yra įtraukiami ir paskolos mokesčiai. BVKKMN turi svarbią rolę vartojimo paskolų palyginime.
 • Paskolos terminas. Paskolos terminas reiškia laikotarpį, per kurį turite grąžinti paskolą. Jis paprastai išreiškiamas mėnesiais arba metais. Paskolos terminas gali turėti įtakos jūsų mėnesinei įmokai ir visai sumai, kurią galiausiai sumokėsite už paskolą. Paprastai ilgesnės trukmės paskolų mėnesinės įmokos yra mažesnės, tačiau laikui bėgant susikaupia daugiau palūkanų, todėl ilgainiui jos gali kainuoti brangiau.
 • Mėnesinė įmoka. Tai pinigų suma, kurią turite mokėti kiekvieną mėnesį, kol paskola bus visiškai grąžinta. Į šį mokėjimą paprastai įeina pagrindinės paskolos sumos dalis ir per tą mėnesį sukauptos palūkanos bei kiti mokesčiai. Tikslią sumą lemia keli veiksniai, įskaitant paskolos sumą, administravimo mokesčių dydį, palūkanų normą, paskolos terminą.
 • Užstatas. Tai turtas, kurį paskolos gavėjas įkeičia, kad sumažintų kreditoriaus skolinimo riziką. Jei paskolos gavėjas negrąžina paskolos, skolintojas turi teisę perimti nuosavybės teises į įkeistą turtą. Užstatas dažniausiai naudojamas būsto paskolų ir autolizingo sandoriuose. Vartojimo paskolas galima gauti be užstato.
 • Paskolos sutartis. Paskolos sutartis yra teisinis dokumentas, kuriame išdėstytos visos paskolos sąlygos, abiejų pusių atsakomybės bei jų nevykdymo pasekmės. Joje pateikiama pagrindinė informacija, pavyzdžiui, paskolos suma, palūkanų norma, grąžinimo grafikas ir abiejų šalių įsipareigojimai. Prieš imant paskolą labai svarbu perskaityti ir suprasti paskolos sutartį, nes ją pasirašius teisiškai įsipareigojate laikytis jos sąlygų.

Žinoma, kiekviena paskolos sutartis gali naudoti ir daugiau sąvokų. Pavyzdžiui, vartojimo ir būsto paskolos sutarties sąlygose ir jose naudojami terminai gali smarkiai skirtis. Tačiau čia aptartos sąvokos bus naudojamos praktiškai visose paskolos sutartyse.