Tą rytą viskas ėjosi sklandžiai – kava garavo puodelyje, raktai kišenėje, batai jau ant kojų. Bet vos įsėdus į automobilį ir pasukus raktelį, viskas baigėsi… tyla. Jokio burzgimo, jokio šviesos mirktelėjimo – tik nejaukus suvokimas, kad kažkas ne taip. Ir dažniausiai tas „ne taip“ – akumuliatorius. Būtent tada prisimeni, jog garaže ar bagažinėje kažkur turėtų būti akumuliatorių pakrovėjas. Tik klausimas – ar jis veikia? Ar vis dar tinka tavo automobiliui?
Kaip keitėsi pakrovėjai – nuo gremėzdiškų iki išmanių
Tie, kurie vairuoja jau keletą dešimtmečių, dar prisimena „dėžutes“ su ratukais, sunkias rankenas ir įkaitusias vielas. Klasikinis akumuliatorių pakrovėjas reikalavo šiek tiek žinių, kantrybės ir dažnai – šiek tiek sėkmės. Kai kurie juos vis dar turi ir sako, kad „senas daiktas geras“. Ir yra dalis tiesos.
Tačiau per paskutinius metus pasirodę išmanieji modeliai viską apvertė aukštyn kojomis. Nebereikia spėlioti, kiek krauti, kokią srovę naudoti ar baimintis, kad įkrovimas tęsis per ilgai. Dabar pakanka įjungti, prijungti ir… viskas. Prietaisas padaro viską už tave. Bet ar tai reiškia, kad senasis iškart tampa bevertis?
Kas traukia žmones prie išmaniųjų?
Jurgis iš Kauno pasakoja, kad jo sprendimą pakeisti klasikinį į išmanųjį nulėmė vienas paprastas faktas: „Nebesinorėjo kaskart aiškintis, ar kraunu tinkamai.“ Naujas įrenginys pats analizuoja akumuliatoriaus būklę, parenka įkrovimo režimą, ir, svarbiausia, išsijungia, kai darbas baigtas. Tai padeda išvengti per didelio įkrovimo – dažnos senų pakrovėjų klaidos.
Be to, modernūs modeliai yra lengvesni, kompaktiškesni ir dažnai tinka ne tik automobiliams, bet ir motociklams, elektriniams paspirtukams ar net vejapjovėms. Vienas prietaisas, keli naudotojai. Tai ypač patogu gyvenantiems butuose ar mažesniuose garažuose.
Ką mėgsta klasikos šalininkai?
Nors naujos technologijos skamba viliojančiai, klasikinio akumuliatorių pakrovėjo šalininkų netrūksta. Jonas iš Kupiškio juokiasi, kad „jei veikia nuo 1998 metų – kam keisti?“. Ir jis turi argumentų. Klasikiniai įrenginiai dažniausiai pigesni, jiems nereikia programinės įrangos atnaujinimų, o sugedus – galima lengvai pataisyti. Be to, ūkininkai, mechanikai ir automobilių entuziastai dažnai renkasi senesnius modelius dėl paprasto naudojimo ir universalumo.
Svarbu tai, kad klasikinis pakrovėjas veikia tiesiogiai – žmogus pats sprendžia, kiek ir kaip krauti. Tiems, kurie nori viską kontroliuoti, tai yra privalumas. Bet čia ir slypi pavojus – nežinant, galima akumuliatorių perkaisti ar net sugadinti.
Ar verta mokėti daugiau už „protingesnį“ įrenginį?
Čia verta pagalvoti, ko tau reikia. Jei vairuoji kasdien, dažnai pamiršti žiemos pradžioje tikrinti akumuliatorių ar nenori gilintis į įkrovimo subtilybes – išmanusis modelis gali tapti tikru išsigelbėjimu. Jis taupo laiką, saugo akumuliatoriaus gyvavimą ir užtikrina, kad ryte tavo automobilis tikrai užsives.
Jei automobiliu naudojiesi retai, o pakrovėją trauki iš spintelės kartą per metus – gal pakanka paprasto modelio. Svarbiausia, kad jis būtų patikimas, tinkamai veiktų ir būtų saugus.
Prieš perkant verta pasidomėti:
Ar pakrovėjas turi automatinio išsijungimo funkciją?
Ar palaiko skirtingų tipų akumuliatorius?
Ar turi apsaugą nuo perkrovimo ar atvirkštinio poliškumo?
Kiek laiko užtrunka įkrovimas?
Ar prietaisas tinka naudoti ir lauke, žiemą?
Asmeninė patirtis gali būti geriausias patarėjas
Dažnai rinkdamiesi remiamės draugų patirtimi, rekomendacijomis ar net komentaruose skaitytais atsiliepimais. Ir tai nėra blogas pasirinkimas. Bet dar svarbiau – įsiklausyti į savo poreikius. Nėra universalaus atsakymo, kuris pakrovėjas yra „geresnis“. Yra tik tas, kuris tau tinka labiausiai.
Beje, kai kurie automobilių entuziastai turi abu – klasikinį ir išmanųjį. Vienas lieka garaže kaip atsarginis, o kitas – kasdieniam naudojimui. Nes kai ateina pirmas rimtas šaltukas, geriau būti pasiruošusiam. Nesvarbu, ar tavo pakrovėjas kalba „protingai“, ar tiesiog tyliai daro savo darbą.